Szpitalny Oddział Ratunkowy SOR
Kontakt
specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista medycyny ratunkowej
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
Kierownik Oddziału:
tel.: 84 664 44 11 wewnętrzny 336
Pielęgniarka koordynująca:
tel.: 84 664 44 11 wewnętrzny 423
Gabinety lekarskie:
tel.: 84 664 44 11 wewnętrzny 420, 474
Dyżurki pielęgniarek:
tel.: 84 664 44 11 wewnętrzny 306, 429
Transporty sanitarne:
tel.: 84 664 44 11 wewnętrzny 476
tel.: 84 664 37 55
SKYPE: link
Zakres działalności
Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tomaszowie Lubelskim rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 2019 r. w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Aleje Grunwaldzkie 1. W okresie poprzedzającym, w latach 2003-2013 w SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim działał Szpitalny Oddział Ratunkowy, który został utworzony na mocy trójstronnej umowy z Ministerstwem Zdrowia, Starostwem Powiatowym oraz Dyrektorem SP ZOZ. 31-12-2012 r. nastąpiło rozwiązanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na mocy porozumienia stron w zakresie świadczenia usług medycznych w SOR oraz jednoczesne zakontraktowanie świadczeń pomocy doraźnej na terenie powiatu tomaszowskiego w zakresie Izby Przyjęć, która funkcjonowała w latach 2013-2018.
Obecny SOR został utworzony w wyniku realizacji projektu „ Utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z doposażeniem w sprzęt medyczny na bazie istniejącej Izby Przyjęć oraz budowa lądowiska dla śmigłowców ratownictwa medycznego”. Projekt obejmował również zakup nowoczesnego tomografu komputerowego oraz rozbudowę garaży dla zespołów ratownictwa medycznego. Ordynatorem Oddziału w latach 2003-2013 był lek. med. Dionizy Hałasa medycyny ratunkowej, specjalista chirurg. Od 2019 r. nowym oddziałem również kieruje lek. med. Dionizy Hałasa, a funkcję zastępcy Kierownika pełni lek. med. Andrzej Romanowicz specjalista otolaryngolog. SOR zatrudnia 61 osób, w tym 14 lekarzy - 2 specjalistów medycyny ratunkowej, 4 specjalistów z zakresu chirurgii i 1 specjalista chirurgii dziecięcej, 26 pielęgniarek - 3 specjalistki pielęgniarstwa ratunkowego i 4 specjalistki pielęgniarstwa chirurgicznego, 3 ratowników medycznych, 10 sanitariuszy i 9 pracowników sekcji utrzymania czystości.
Szpitalny Oddział Ratunkowy posiada 3 stanowiska w tym 2 stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe i 1 stanowisko terapii natychmiastowej oraz 6 łóżek, w tym 2 łóżka wstępnej intensywnej terapii i 4 łóżka obserwacyjne. SOR obejmuje swoim działaniem ponad 85 tys. populacji powiatu tomaszowskiego i powiatów ościennych. Możliwości kadrowe i diagnostyczne Oddziału, pozwalają na pełne leczenie pacjentów będących w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Szczególne cechy tych działań to podtrzymanie i ustabilizowanie zagrożonych czynności życiowych, szybka identyfikacja przyczyny nagłego zagrożenia, opanowanie i ograniczenie jego dalszych skutków i powikłań, opanowanie bólu i cierpienia zagrożonego pacjenta. Ponadto, przyjmowanie pacjentów kierowanych na oddziały szpitalne w trybie nagłym, udzielenie im doraźnej pomocy medycznej w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Oddział posiada możliwości całodobowej diagnostyki laboratoryjnej, ultrasonograficznej, endoskopowej i radiologicznej, w tym tomografii komputerowej. W skład Oddziału wchodzą obszary: segregacji, rejestracji i przyjęć, konsultacyjny, resuscytacyjno – zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacyjny i obszar zaplecza administracyjno-gospodarczego. Szpitalny Oddział Ratunkowy posiada łączność ze wszystkimi służbami ratowniczymi oraz całodobowe lądowisko dla śmigłowców sanitarnych.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje klasyczna kolejka wynikająca z kolejności zgłoszeń, a jedynym kryterium wyboru pierwszeństwa jest stan kliniczny zgłaszającego się pacjenta. Pacjenci zarówno dowiezieni przez zespoły ratownictwa medycznego jak i zgłaszający się samodzielnie (ze skierowaniem od lekarza POZ lub bez skierowania), poddawani są wstępnej ocenie stanu zdrowia przez wykwalifikowany personel na podstawie parametrów klinicznych, a następnie zakwalifikowani do odpowiedniej grupy.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przeprowadzana jest segregacja medyczna przez pielęgniarkę systemu , ratownika medycznego lub lekarza systemu, w wyniku której pacjent jest przydzielony do jednej z pięciu” kategorii pilności”:
►kolor czerwony- oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem
►kolor pomarańczowy – oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut
►kolor żółty – oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut
►kolor zielony- oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut
►kolor niebieski- oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut
Pacjenci SOR pozostają pod opieką pielęgniarki systemu, ratownika medycznego lub lekarza systemu i są poddawani ocenie stanu klinicznego. Ocena stanu klinicznego pacjenta dokonywana jest nie rzadziej niż co 90minut a jej wyniki są odnotowywane w dokumentacji medycznej. Szpital określił 12 godzin jako maksymalny czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego decyzji o skierowaniu pacjenta na leczenie do oddziałów szpitalnych, 6 godzin jako maksymalny czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego decyzji o odmowie przyjęcia do oddziału szpitalnego osoby nie będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz 1 godzinę jako maksymalny czas na podjęcie przez lekarza / lekarza dyżurnego oddziału szpitalnego decyzji o przyjęciu pacjenta na dany oddział.
Zasady kierowania osób z SOR Tomaszów Lubelski, którym przydzielono kategorie pilności oznaczonej kolorem zielonym i niebieskim do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej
- Po zgłoszeniu się do SOR i zarejestrowaniu, Pacjent poddawany jest przez personel medyczny wstępnej ocenie stanu zdrowia (tzw. Triage).
- Wykonany wywiad i (podstawowe) badania pozwalają nadać Pacjentowi jedną z pięciu kategorii pilności:
►czerwoną ►pomarańczową ►żółtą ►zieloną ►niebieską
Poszczególne kolory oznaczają stopień pilności udzielenia pomocy medycznej oraz maksymalny, przewidywany czas oczekiwania pacjenta na pierwszy kontakt z lekarzem.
- Osoby, które w wyniku dokonanej segregacji medycznej zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub kolorem niebieskim, mogą być kierowane ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do:
►► Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w dni powszednie w godzinach 08.00 -18.00 lub
►► na dyżur Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, zlokalizowanej na terenie naszego Szpitala, obok SOR - w dni powszednie w godzinach 18.00 8.00, natomiast w soboty, niedziele i święta - całodobowo.
- Skierowanie Pacjenta do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej dokonywane jest przez lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Osoby oczekujące w SOR pozostają pod opieka personelu medycznego, a w razie konieczności poddawane są ponownej ocenie stanu klinicznego, nie rzadziej jednak niż co 1,5 godziny.
Liczba łóżek w Oddziale: 6